İçeriğe geç

Sayfa aralarından..

Sayfaları karıştırırken denk geldiğim ve

paylaşmaya değer gördüğüm bölümleri ara sıra gelip buraya bırakıyorum.


“Dostum gafletle geçirdiğin bir an, menzilden bin mil uzaklığa patlar.” (sf.22)

“…oysa düşünmek kurtuluş gemisidir ve nedense düşünceyle aramızda bizi ürküten korkunç şeyler var. Nasıl böyle olmasın ki! Biz düşünmeyi dinsizliğin köprüsü olarak değerlendirmişiz.” (sf.79)

Cevdet Said• Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları


“Hayatını ölümün elinden kurtaramayan insan, bu benim hayatımdır deme hakkına sahip değildir. İnsan yalnızca şunu söyleyebilir: Bu hayat bana sadece verilmiştir.” (sf.133)

“Yanlış yaptığını bildiğin insanı üzmek, onun bu yanlışı yapmasına izin vermekten daha iyidir. Müdahalecilikle suçlanmak ahlaki kayıtsızlıktan daha iyidir.” (sf.208)

Mustafa Ulusoy • Giderken Bana Bir Şeyler Söyle


“…bu toplumda tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun olarak ürünlerin üretildiği savunulmaktaysa da esasında temel amaç, üretilen ürünlerin tüketilmesi için tüketicide “yanlış” gereksinimlerin kışkırtılmasıdır…”

Postmodernizm Üzerine Bir Makaleden


“…ama bazen bir adamın elindeki İncil, babanın elindeki viski şişesinden daha tehlikeli olabilir.”

Harper Lee • Bülbülü Öldürmek


“Din problemi, şer problemi, Avrupalılaşma problemi… bizim de gevelediğimiz mefhumlar. Ama kimsenin bu problemler üzerine kafa yorduğu yok. Sağ, kovuğuna çekilmiş, münzevi, mazlum, mustarip. Sol, eline tutuşturulan reçeteyi kekeliyor, mânâsını anlamadığı reçeteyi. Tek ortak duygu: düşmanlık. Diyalog yok. Tanzimat’tan …beri hazır elbiseye meraklıyız, hazır elbiseye ve hazır medeniyete…Tefekkür kılıçla fethedilmez, bir parça kendi kafamızla düşünmek ne kadar güç.”

Cemil Meriç • Bu Ülke • s. 53

“…Ulaşmak istedikleri, takdir göremeyecekleri, düşük ücretli, hem geleceği hem ufku tıkalı, bir iskemlenin deri minderi üzerinde yaşlanıp gidecekleri, bomboş bir uğraşın hiçliği içinde yeteneklerinin köreleceği fakat bunun karşılığında düşünmek, talep etmek ve eyleme geçmek gibi sorumluluklardan muaf olmanın dile getirilemeyecek büyüklükteki mutluluğunu tadacakları memur kadrolarıdır. Korumacılığa dayalı mevzuat, bütün hareketlerine bir duvar saati düzenliliğinin sinmesini sağlar ve onu, eyleme geçme ile yaşama onurlarından kurtarır.”

Jules Payot • İrade Terbiyesi


“İnsanız” ifadesinin anlamı: hata yaparız, güçsüzüz, bedenselizdir.
“İnsan Olalım” çağrısı üstün bir şeylere sahip olduğumuzu, daha ulvi görevlerimiz olduğunu, bencilliğimizi bırakıp iyiliksever olmamız gerektiğini telkin eder.

Aliya İzetbegoviç • Doğu Batı Arasında İslam • sf.38


“İnsanlar onlar tarafından sevilme çabamızı bir kere farkettiklerinde, kendi ellerinde inanılmaz bir güç hissedebiliyorlar, bağımlılığımızdan yararlanabiliyorlar.” (sf.369)

Mustafa Ulusoy • Aynalar Koridorunda Aşk


“…all animals are equal but some animals are more equal than others.”

George Orwell • Animal Farm


“İlim maalesef ameli müstelzim değildir. İnsan, mesela sigara ve içkinin sağlığa zararlı şeyler olduğunu bilir de bilgisiyle amel edip bu iptidalardan kolayca vazgeçemez. Zira ilmin kaynağı zeka, amelinki ise iradedir.” (sf.13)

“… şunu da unutma ki, hayatta muvaffak olmak demek, doğruluğun ve namusluluğun gösterdiği yolda yürümek suretiyle hedefe varmak demektir. Yoksa, herhangi bir şekilde ve herhangi bir vasıta ile servete, şöhrete kavuşmak ve mevki sahibi olmak değildir. Eğer öyle olsaydı yakalanmayan hırsızlara, takipsiz kalan gaspçı ve katillere, muvaffak olmuş adam nazarı ile bakmak lazım gelirdi.” (sf.21)

Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil • Gençlerle Başbaşa


“Azim: çalışmak, çabalamak ve nasip deyip hakkına razı olmaktır. Hırs ise daima daha fazlasını istemektir. Hakkımız olup olmadığına bakmadan. Kimden alıp almadığımızı düşünmeden. Sonuçlarıyla hiç ilgilenmeden. Bu yüzden azim yapıcı, hırs yıkıcıdır. Birincisi mazlumlara, ikincisi zalimlere has gibi geliyor bana.” (sf.20)

“İnsan mahremi olandır. Mahremiyete özen göstermeyen bir kimseye eşref-i mahlukat diyemeyiz. Bunun ilk merhalesi utanma duygusudur. Bu duyguyu kaybeden, insanlık sınıfının dışında ve uzağında kalır.” (sf.197)

İbrahim Tenekeci • Yüksek Kader


 

Tarih:Alıntılar

Tek Yorum

  1. Rıfat Rıfat

    beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ifurkanalabas.com